جاذبه های دیدنی و گردشگری روسیه

کلیسای بزرگ سنت باسیل
کلیسای بزرگ سنت باسیل بین سال های ۱۵۵۴ و ۱۵۶۱ در قلب مسکو ساخته شد و از پرطرفدارترین جاذبه های توریسم روسیه است. بازدیدکنندگان اغلب از معماری منحصربفرد بیرونی کلیسا پیشباز می کنند چراکه معماری درونی اش در مقایسه با نمای آن حرف زیادی برای گفتن ندارد. این کلیسا طوری طراحی شده که همانند اثیر بزرگی در حال اخگر کشیدن باشد. سبک معماری این کلیسا نه فقط در سررسید خودش نوآورانه بوده بلکه امروزه نیز نظیر آن پیدا نمی شود.

کاخ پترهوف
پترهوف یکتا از معروف ترین و تماشایی ترین عمارات سلطنتی سنت پترزبورگ است. قصر اعظم، که حائز معماری داخلی استادانه و فریبایی است، روی چکاد صخره ای ساحلی رو به “پارک تحتانی” ساخته شده است. قصر پترهوف در وسط پارکی بسیار وسیع، مزین به فواره ها، مجسمه ها و پاویون های ناچیز نظیر، قرار دارد. پترهوف گرد از مجموعه های خارج شهری سرشناس دنیاست که پایتخت فواره ها نیز خوانده می شود: مجموعه ای رویایی از آب و طلا، مرمر و برنز، گلکاری های باشکوه و درختان قدیمی. این عمارت در ابتدای قرن ۱۸ توسط پطر بزرگ بنیاد نهاده شد. الی اواسط قرن ۱۸ عمارت پترهوف به گردآور ای عظیم و شگفت انگیز تبدیل شده بود که باعث حیرت همگان چه روسی و چه غیرروسی گشته بود.

موزه هرمیتاژ
موزه هرمیتاژ در سنت پترزبورگ روسیه و در کاخ پرشکوه زمستانی و ساختمان های جنب آن واقع شده و سرآمد موزه های جهان محسوب می شود. اگر بخواهید کل گنجینه های آن را ببینید باید ایام وقت بگذارید و شاید هنوز هم دل تان نیاید دیرینکده را ترک کنید.مجموعه عظیم و خارق العاده آن دربرگیرنده بیش از ۳ میلیون آیتم است که تنها بخشی از آنها در ۳۶۰ اطاق دیرینکده به نمایش گذاشته شده اند. تاریخ کامل هنر غرب را می توانید در این موزه ببینید. برای بازدید از موزه حتما باید برنامه ریزی کنید برای همین بهتر است پیش از مراجعه به هرمیتاژ قسمت های باره نظرتان را گزینش کنید. کاترین بزرگ که گرد از بزرگترین کلکسیونرهای هنری دنیاست، شغل جمع آوری آیتم های بی همانند موزه را شروع کرد. نیکلاس نخست نیز به خزانه های گرانمایه- باارزش آن افزود و برای نخستین بار در سال ۱۸۵۲ بازدید از نگارخانه ها را برای عموم آزاد کرد.

کاخ کرملین
اگر به مسکو سفر می کنید حتما از کرملین بازدید کنید. کرملین مقر مقامات ارشد دولتی روسیه است ولی شامل بناهای دیگری از جمله ۴ کلیسای بزرگ از آن قرن ۱۵ و ۱۶ میلادی و چندین دیرینکده نامدار نیز می باشد. این ناحیه ۲۵۰ هکتاری شامل جنگ افزار خانه، که مملو از خزانه های سلطنتی باستانی است، و نمایشگاه جواهرات، که مجموعه بی نظیری از جواهرات گوناگون است از دسته الماس ۱۹ قیراطی که به کاترین بزرگ هدیه شده بود، می باشد.
اطراف کرملین با دیوارهایی بلند و به طول ۲.۲۵ کیلومتر محصور شده است و میدان احمر در بیرون ضلع شرقی آن واقع شده است.

کاخ کاترین
از اقامتگاه تابستانی تزارهای روسیه رویت کنید. یک خودروی آسان به اتفاق با راننده شما را به شهر پوشکین می برد، جایی که نگین معماری باروک روسیه یعنی کاخ کاترین قرار دارد. داخل کاخ اتاق سرشناس کهربایی آن قرار دارد که احد از عجایب معماری دنیاست.
ساخت این قصر عظیم در سنه ۱۷۵۶ به سپریدن رسید. این قصر حائز محیطی۱ کیلومتری است و نمای سفید و آبی با شوکت و خیره کننده اش عقیده هر بازدید کننده ای را به خود جلب می کند. پایه های ستون های بنا با مجسمه هایی زیبا به شکل مرد و زن و سازه های چهار گوش تزئین شده است. این تزئینات توسط مجسمه ساز بنام آلمانی “یوهان فرانس دونکه” طراحی شده که همراه معمار معروفی به نام “راسترالی” طراحی فضای داخلی کاخ را نیز به عهده داشته است. در موعد حکومت الیزابت نزدیک صد کیلوگرم زر صرف تزئین فضای بیرونی قصر گردید. وقتی کاترین کبیر متوجه شد از بودجه کشور برای چنین تجملاتی بهره‌گیری شده به شدت آزرده خاطر شد.

فستیوال شب های سپید سنت پیترزبورگ
جشن های تابستانی سنت پترزبورگ زیاد عظیم و با شوکت برگزار می شوند. از جمله می طاقت به فستیوال شب های سپید اشاره کرد که هرساله از ماه می تا جولای برگزار می شود. بزرگترین تقدیر های این جشن در اوج تابستان در ماه ژوئن برگزار می شود. در این فستیوال فصل خورشید نیم شب با اجراهای هنری از اوپرا و باله گرفته الی کنسرت های موسیقی جشن گرفته می شود. هنرمندان روسی و دیگر کشورها در این فستیوال برنامه اجرا می کنند. پسینیان برنامه فستیوال بادبان های احمر اسم دارد که احد از عظیم ترین نمایش های سراسر روسیه می باشد. بادبان های احمر شامل اثیر بازی های عظیمی است که جشنی برای واپسین،انجام سال تحصیلی کودکان هم محسوب می شود.