مکان های دیدنی مشهد

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی
این مقبره که متعلق به حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی می باشد در باغی پیمان دارد که در ۲۰ کیلومتری شمال مشهد جای دارد. ساختمان کنونی آرامگاه از طریق معماری هخامنشی به ویژه مقبره کوروش الهام گرفته است.نمای بیرونی بنا دربرگیرنده عناصر تزئینی هخامنشی به خصوص ستون ها و سرستون ها است و اشعاری که بر اضلاع چهارگانه بنا نگاشته شده از حکیم فردوسی و معرف اندیشه و شخصیت وی می‌باشد. بخش بالایی بنا بصورت مجوف و توخالی ساخته شده و فضای داخلی آن نیز علاوه بر الهام دریافت از معماری دوه اشکانی دربرگیرنده ۲۰ ستون مرمری در پائین و ۸ ستون در بخش بالایی است. در سرنوشت هایی نیز شاهد یادگارها زیبای فریدون صدیقی هستیم که بیشتر به داستان حکایت های شاهنامه پرداخته است.

موزه مقبره نادری
در آرامگاه نادر شاه افشار و در تقدیر اصلی آن دیرینکده ای با عنوان نادری جای گرفته که دربرگیرنده دو تالار می باشد و به معرفی نشانه ها تاریخی دوره افشاریه می پردازد. چشم‌انداز بیگانه بنا تمثال نادرشاه سوار بر اسب به به اتفاق تنی چند از سربازانش بر فراز یک حجم سنگی مرتفع بدست تندیس ساز شهیر ایرانی زنده یاد آموزگار ابوالحسن صدیقی ساخته شده است. این تندیس نماد اصلی این دیرینکده می باشد.تالار عدد ۱: این تالار به گونه ها سلاح‌های دوره افشاریه، تابلوهای نقاشی از نادر و صحنه های جنگ،‌ وسایل سوارکاری همانند زین سو برگ اسب از دوره افشاریه الی قاجاریه، چند نسخه خطی ساز جمله تاریخ جهانگشای نادری و دو شمشیر متعلق به نادر وابستگی دارد که روی یگانه واژه السلطان کمیاب حک شده و روی دیگر یک بیت چامه غزل طلاکوب شده است. این شمشیر در دشت مغان به سال ۱۱۴۸ هجری در روز تاجگذاری نادر از طرف ملت ایران به وی هدیه شده است. این تالار احد از پربازدید ترین تقدیر های مجموعه است.تالار شماره ۲: این تالار در سال ۱۳۷۳ به مجموعه اضافه شد و در آن گونه ها سکه ظروف و دیگر اشیای اهدایی از دوره صفویان تا امروزی به نمایش درآمده است. ولی این تالار هنوز نتوانسته است به اندازه تالارر شماره ۱ جذابیتی را برای بازدید کنندگان به ارمغان بیاورد.

بقعه پیر پالاندوز
نام اصلی پیر پالاندوز شیخ محمد عارف کارندهی است که در قرن دهم هجری زندگی می کرده در تقرب مشهد در روستایی به نام کارنده یا کارده عیش خود را با پالاندوزی می گذرانده است. او در خط ثلث نیز چیرگی فراوان داشت و امروزه بخش هایی از یک قرآن که با خط این عارف وارسته تألیف شده است باقی است. این بقعه برای دوست دارانش ارزشمند است.

امام زاده سید محمد (گنبد خشتی)
در گرد از گذرهای باستانی مشهد منشعب از میدان طبرسی به اسم چهار سوق نوغان بنای تاریخی مذهبی موسوم به «گنبد خشتی» پیمان دارد. این بنا مدفن «سلطان غیاث ‌الدین محمد» از سادات نامی موسوی شهر مشهد است که نسب شریفش با هفده واسطه به امام موسی بن جعفر(ع) می‌رسد. بر روی سنگ مزارش این چنین کتیبه شده: « مرتضی، اعظم پادشاه النقباء، غیاث‌الدنیا والدین، امیر پادشاه محمد بن پادشاه النقباء بدرالمله والدین طاهر…» و در پیوستگی تاریخ وفاتش ماه رمضان المبارک سنه ۸۳۲ ه.ق آمده است. از این امام زاده حتما بازدید کنید.

الماس شرق
در وسط بزرگ ترین ساختمان های مشهد اسم الماس شرق معروف است. زیر بنای این سازه در حدود ۶۵۰۰ متر چهارگوش و در ۵ طبقه بنا شده است. در مجاورت این سازه پارکینگ ۵ طبقه الماس شرق با پایین بنای نزدیک ۲۷۰۰ متر چهارگوش پیمان گرفته است. این سازه علاوه بر ۱۲۱۰ یکتا تجاری دارای مکان های جانبی دیگری نیز مشابه صلوة خانه، رستوران ملل court food، فضای استراحت مراجعین، مرکز فوریت های پزشکی، مراکز اداری، بانکی و پست و سرویس و فضای بازی کودکان می باشد. این مرکز مناسب ترین مرکز خرید مشهد است.

مجتمع بازرگانی و خودروگاه طبقاتی آلتون
یکی از بزرگترین و عظیم ترین ساختمان های کشور در مشهد ورجاوند واقع شده که آلتون اسم دارد. برج آلتون در یک مجموعه دیدنی تجاری، اداری و فضای قابل توجه پارک خودرو با عنوان بلندترین خودروگاه طبقاتی کشور نظر هر شهروند و زائر و مسافری که برای تفرج و خرید به خیابان دانشگاه قدم می گذارد را به خود جلب می نماید. جالب است از این برج بازدید کنید الی پشیمان نشوید.

بازار رضا (علیه السلام)
بازار رضا یکتا از کهن ترین بازار های مشهد است. این بازار در ضلع شرقی خیابان امام رضا (ع) واقع شده و از مهم ترین مراکز خرید زوار است. این بازار در دو طبقه احداث شده است. در طبقه دوم آن کـارگـاه هـای کـوچـک صـنـایـع دستی، طلاکاری و فیروزه تراشی و گلدوزی ایجاد شده است. این بازار حتما معرف حضور شما می باشد.

مجتمع تجاری پروما
این مجتمع در بلوار فردوسی جنب میدان جانباز واقع شده است. مجتمع بازرگانی پروما احد از بزرگترین مجتمع های بازرگانی مشهد است و حائز تقدیر های مختلف تجاری و تفریحی می باشد. این مجتمع حائز قسمت هایی از آنگونه سوپر مارکت، قنادی، البسه و پوشاک، لوازم صوتی و تصویری، گونه ها لوازم طباخ خانه و صنایع دستی می باشد تا بتواند بیچارگی تمامی گردشگران را برطرف نماید.

مجتمع بازرگانی زیست خاور
این همتافت اولین مرکز تجاری به صورت برج در مشهد است که در زمره بهترین های ایران پیمان می گیرد. این همتافت هر روزه باره بازدید هزاران زائر و توریست قرار می گیرد. این مجتمع با تلفیقی زیبا از هنر معماری ایرانی و اروپایی و با سقف و گچبری های بی نظیر و منحصر به فرد بنا گردیده است. مجتمع حائز پله برقی و آسانسورهای نفر بر حمل بار برای کلیه طبقات می باشد. حتما در سفر خویش از زیست مشرق بازدید کنید.

روستای ییلاقی جاغرق
در ۲۱ کیلومتری جنوب غربی مشهد و در فاصله ۷ کیلومتری جنوب غربی طرقبه روستایی به نام جاغرق موجود است که توسط روستا های عنبران، طرقدر، کردینه، تغاره و شاندیز محدود شده است. جاغرق دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و زمستان های سرد و تابستان های معتدل دارد. اقامت ‌گاه های موقت و رستوران هایی نیز در حاشیه رودخانه یا به چهره جزیره در بخش های مختلف دره احداث شده که در فصل تابستان محلی پسندیده را برای استراحت و تفریح گردشگران و دوستداران طبیعت مهیا کرده است. اگر به تعقیب طبیعت ناب هستید بازدید از این روستا را تور مشهد فراموش نکنید.

روستای تاریخی پاژ
در پانزده كیلومتری شمال شهر مشهد در برشگاه جاده كارده به كلات نادری روستای پاژ قرار دارد که بر بنیاد متون تاریخی و ادبی بر جای باقیمانده این روستا مسقط الراس حكیم ابوالقاسم فردوسی است.
روستای فعلی پاژ دارای ۸۰۰ هكتار مساحت است كه از مجموع آن حدودا ۴ هكتار به تقسیم مسكونی اختصاص مکشوف است. بخشی از فضای مسكونی روستا در میان آن و بقیه بر روی تپه ‌ای موسوم به قلعه بلند مكانی كه بنظر می‌رسد در ماضی محل اصلی و هسته مركزی دهكده پاژ بوده قرار دارد زیرا پیرامون آن لغایت شماری پیش خندقی وجود داشت كه جهت ممانعت از پیشروی مهاجمین آن را پر از آب می‌ نموده‌ اند. بجز تپه موجود در فاصله تقریبی پانصد متر از پشته اولیه بلند دیگری نمایان است كه در نزد مردمان به قلعه كهنه پاژ سرشناس است. سفال های رنگارنگ و لعابدار پاركنده بر روی این ارتفاع نشان ای از تداوم مدنیت پاژ در سدهای اولیه پس از اسلام لغایت قرن نهم و دهم هجری است. تاریخ دوستان قطعا از دیدنی های مشهد در این روستا خوششان خواهد آمد.
گنبد هارونیه
توس قدیم اثری از خود به جا نگذاشته است و تنها اثر بر جای مانده از توس قدیم بنای آجری است معروف به گنبد هارونیه که در دهه های تازه به همت انجمن یادگارها ملی و میراث فرهنگی خراسان مرمت و مفتوح سازی شده است. ملت این بنا را زندان هارونیه می نامند. این بنا مشتمل بر یک فضای وسیع مربع گنبد دار به بلندی نزدیک ۲۵ متر و گستره ۱۲*۱۲ متر است. در انتهای بنا سه حجره با اتاقک با تزئیناتی شامل گچبری قرار دارند. تزئینات خارجی آن منحصر به قاب های عمودی و ستون ظاهر های هر دو سو ورودی می باشد که آن را در فهرست دیدنی ترین های مشهد قرار داده است.

باغ وحش وكيل آباد

اگر به حیوانات علاقه دارید پس با ما باشید. در جنوب غربی مشهد و هم جوار با پارک جنگلی وکیل آباد، باغ وحش وکیل آباد، تنها باغ وحش مشهد و فرمانروایی خراسان رضوی پیمان دارد. این باغ وحش حائز حیوانات گوشتخوار، علف خوار، آبزی، خزنده و طیور مختلف است. حتما از این مکان بازدید کنید.

پارک کوه سنگی

این تفرجگاه زیبای شهر مشهد در تابستان جاری با پاسخ حجم انبوه گردشگر، پس از حرم مطهر و آرامگاه فردوسی، رتبه سوم حضور مسافر و گردشگر را به خویش اختصاص داد.کوه سنگی گرد از قدیمی ترین و خاطره انگیز ترین گردشگاه های مشهد است که به علت هستی دو کوه سنگی مشرف به شهر به این اسم خوانده می شود و در کناره سلسله کوه های جنوبی مشهد واقع شده است.طرح بزرگ توسعه مجموعه تفریحی گردشگری کوهسنگی در حالی در حال اتمام است که هم الان این گردآور در مجاورت بافت شهری قرار گرفته است و بخشی از جاده کمربندی مشهد که جاده آسیایی نیز نامیده می شود، از کنار زمین ها آن می گذرد.

طرقبه

طرقبه يكي ديگر از تفرجگاه ها کبیر و طبيعي مشهد است كه از غرب به كوه هاي بينالود و از شمال به كوه اریکه رستم محدود مي شود. هستی چشمه سار ها و درختان فراوان آن را به چهره نقطه اي بسيار خوش آب و هوا و تفريحي مشهد تبديل نموده است. اين منطقه ييلاقي داراي تابستان هايي با آب و هواي دلپذير و دلنشین-دلپذیر است.

منطقه ییلاقی شاندیز

منطقه شاندیز واقع در ۳۸ کیلومتری غرب شهر مشهد از دیرباز به عنوان یکی از ییلاقات دشت توس مورد توجه بوده و در گذشته نیز مسیر کاروانروی تابستانی راه شاندیز به توس از پستی و ارتفاع ‌های همین منطقه عبور می کرده است.رودخانه ‌ها و دره ‌های انبوه شاندیز اقلیم گوناگون و چشم ‌انداز های زیبايی از طبیعت را به بیننده عرضه می‌کند. درختان و درخچه ‌های غیر مثمر در ناحیه شامل چنار، سپیدار، اشن، ارغوان و ارس است و از گونه‌های شاخص حیات‌ وحش آن می‌توان به گوسفند وحشی، گراز، گرگ و … اشاره کرد. همینطور هدهد، توکای سیاه، دم جنبانک و … در فهرست طیور این منطقه قرار دارد. رودخانه ‌های پر آب ناحیه سبب پراکنش درختان، وجود باغ‌ های انبوه، مناظر متنوع و آب و هوايی مطبوع شده‌اند که همواره مورد استقبال ساکنان شهر مشهد و گردشگران ناحیه واقع می‌شود.

سرزمین موجهای آبی

یکی از جاهایی که ملت مشهد و مسافران به شمار بسیار از آن بازدید می کنند سرزمین موج های آبی است. مجموعه فرهنگی ورزشی پارک آبی با عنوان سرزمین موجهای آبی، بزرگترین پارک آبی خاورمیانه به لحاظ گستره و از عقیده سرپوشیده بودن و در ضمن از دید امکانات در رده کاملترین پارک های آبی گیتی به احصاییه می آید.

پارک آبی ایرانیان

در اين پارك هيجان موج سواري با تخته را در استخر موجي به بزرگي يك زمين فوتبال، با موج‌هايي به ارتفاع ۵/۳ متر تجربه خواهيد كرد. گردآور پارک آبی سرزمین ایرانیان به گستره ۱۴ زمین فوتبال است و يكي از بهترين‌هايِ دنيا خواهد بود. کمپانی کانادایی White Water Park، بزرگترین طراح پارک های آبی در دنیاست و به عنوان مشاور، پارک آبی SIAM PARK را در اسپانیا به عنوان مدل (اروپایی) گزینش کرده است.
پارک ملت مشهد

بوستان مردم یا پارک مردم پارکی است در غرب شهر مشهد و حاشیه بلوار وکیل آباد. مساحت این پارک ۷۲۰ هزارمترمربع است. پارک مردم بزرگترین پارک مشهد و یگانه از زیباترین پارکهای ایران به شمار می‌رود. این پارک حائز شهربازی، تاسیسات ورزشی و فضای سبز بزرگی است.بزرگترین چرخ فلک خاورمیانه در (پارک مردم ) شهر مشهد در سال ۱۳۸۴ به بهره برداری رسید. این چرخ فلک با ۲۵۰ بدن ‏وزن توانا خواهد بود در یک بعید کامل ۴۴۸ تن را به ارتفاع ۸۰ متر بالا ببرد و سرنشینان این چرخ فلک توانا خواهند بود تمام ‏نقاط مشهد را ببینند . قابل ذکر است چرخ فلک ‏پارک مردم مشهد بعد از شهرهای لندن و توکیو سومین چرخ فلک کبیر گیتی محسوب می شود .